čtvrtek, 20. září
Svátek má Oleg
Domů > VLÁDNOUCÍ KOALICE > Přátelé a příbuzní v naší koalici 5.díl – 2.část.
Chátrající pomník který pro Město Veselí n.L. draze zakoupil starosta Sýkora od stranické kolegyně p. Filípové
Chátrající pomník který pro Město Veselí n.L. draze zakoupil starosta Sýkora od stranické kolegyně p. Filípové

Přátelé a příbuzní v naší koalici 5.díl – 2.část.

 

ANO 2011

Hnutí ANO 2011 zaznamenalo jedny z největších změn a úbytků důležitých kandidátů, což je s ohledem, že jde o vládní stranu obhajujícího starosty alarmující. Kandidátku povede i tentokrát RNDr. Ladislav Sýkora následovaný jediným členem hnutí ANO Milošem Silovským, Radkem Jurmanem, JUDr. Petrem Šonkou a Ing. Jiřím Blažkem. Jistě není náhodou, že na 3. místě je syn zakladatele firem Jurman Zelenka a Bautechnik Radek Jurman. Jaký rozdíl od minulých voleb. Zajímavý je i kandidát na posledním místě kandidátky ANO, kterým není nikdo jiný než synovec pana Silovského pan Ing. Luděk Patka, který jak na svém FB profilu přiznává, žije v Praze. A opominout nelze ani skutečnost, že i tentokrát za ANO kandiduje paní Filípková (tentokrát na 13. a ne 18. místě, ne jako vedoucí prodejny, ale jako OSVČ, a ne jako Pavla, ale jako Pavlína).
Z těch, co v minulých volbách kandidovali za ANO, vůbec nekandidují: Petr Daněk (kandidoval také v roce 2006 za Nestraníky) – byl na 9. místě kandidátky, Mgr. Jiří Dušek Ph.D. – byl na 6. místě kandidátky, Roman Fabiánek – byl na 21. místě kandidátky, RNDr. Marcel Fuciman Ph.D. (kandidoval také v roce 2006 za Nestraníky) – byl na 5. místě kandidátky, Václav Jelínek (kandidoval také v roce 2006 za Nestraníky a v roce 2010 za KDU-ČSL) – byl na 3. místě kandidátky, Ing. Lenka Řehořová (současná manželka Petra Grubera ml.) – byla na 13. místě kandidátky, Petr Smejkal – byl na 16. místě kandidátky, Petra Žahourová (kandidovala také v roce 2010 za Nestraníky) – byla na 12. místě kandidátky a Jaroslav Ženíšek – byl na 7. místě kandidátky. K jiným politickým uskupením přešli od ANO: Ing. Iva Bílková (v roce 2018 kandiduje za Sport pro město na 10. místě) – byla na 4. místě kandidátky, její bratr Petr Gruber ml. (v roce 2018 kandiduje za Sport pro město na 20. místě) – byl na 8. místě kandidátky, Václav Havlíček (v roce 2018 kandiduje za Sport pro město na 12. místě) – byl na 14. místě kandidátky, Bc Robert Lomský (v roce 2018 kandiduje za Sport pro město na 17. místě) – byl na 15. místě kandidátky.
Je dobré, si všimnout skutečnosti, že ANO se v podstatě rozpadla první devítka, ze které zbyl pouze Sýkora a Silovský! Ze zbylých sedmi 5 nekandiduje vůbec (Petr Daněk, Mgr. Jiří Dušek Ph.D., RNDr. Marcel Fuciman Ph.D., Václav Jelínek a Jaroslav Ženíšek) a 2 přešli ke Sportu pro město (Iva Bílková a její bratr Petr Gruber ml.). Velmi zvláštní je, že už nekandiduje loňská 3 Václav Jelínek, který se pokoušel dostat do zastupitelstva v roce 2006 za Nestraníky, v roce 2010 za KDU-ČSL a povedlo se mu to v roce 2014 právě za ANO. Je to o to zajímavější, že se projevoval od počátku jako hlavní podporovatel starosty Sýkory.
Pokud to tedy shrneme, z 21 lidí kandidujících za ANO v roce 2014 odešlo z jejich kandidátky celkem 13 kandidátů, z nichž 9 už nekandiduje vůbec (Petr Daněk, Mgr. Jiří Dušek Ph.D., Roman Fabiánek, RNDr. Marcel Fuciman Ph.D., Václav Jelínek, Ing. Lenka Řehořová, Petr Smejkal. Petra Žahourová a Jaroslav Ženíšek) a 4 přešli ke Sportu pro město (Iva Bílková, její bratr Petr Gruber ml., Václav Havlíček a Bc Robert Lomský). Z původní kandidátky ANO zbylo tedy pouze 8 lidí, což jsou vedle RNDr. Ladislava Sýkory (lídr kandidátky) a Miloše Silovského (kandiduje z 2. místa) Pavlína Filípková (kandiduje z 13 místa), Radek Jurman (kandiduje z 3. místa), Ing. Tomáš Miller (kandiduje ze 6. místa), Ing. Luděk Patka (kandiduje z 21. místa), Pavla Prokešová (kandiduje ze 14. místa) a Olga Slabá (kandiduje z 9. místa).
Na druhou stranu je nutné říci, že kandidátka pana starosty Sýkory přivítala i značný počet přeběhlíků. Za ANO v letošních volbách kandiduje Ing. Jiří Blažek, který v roce 1998 kandidoval za SNK, v roce 2002 za SNK ED (byl i zastupitelem), v letech 2006, 2010 a 2014 za ČSSD (v roce 2014 byl na 10. místě kandidátky). Za ANO v letošních volbách také kandiduje Mgr. Pavlína Kozibratková, která v roce 1998 kandidoval za ČSSD, v roce 2006 za Nestraníky a v roce 2014 za Ženy pro město na 8. místě kandidátky. Posledním přeběhlíkem k ANO je starostova žena Mgr. Martina Sýkorová, která v letech 2010 a 2014 (v roce 2014 byla na 7. místě kandidátky) kandidovala za Ženy pro město, a která musela s ohledem na problémy se sestavením kandidátky podpořit manžela přímo.
S ohledem k již popsaným skutečnostem není s podivem, že na kandidátce veselského ANO nalezneme také hodně nováčků, kteří dosud nekandidovali, nebo kandidovali již před lety. Mezi těmi prvními nalezneme: Martin Drha (kandidát č. 18), Miroslav Dvořák (kandidát č. 15), Ing. Zdeněk Jiráský (kandidát č. 17), BcA. Fátima Khaledová (kandidátka č. 19), František Micka (kandidát č. 12), Anna Sejková (kandidátka č. 20), Petr Šmejkal (kandidát č. 7) a JUDr. Petr Šonka (kandidát č. 4). K těm druhým, kteří už někdy kandidovali, patří: Bezpalec Jiří (v roce 2002 kandidoval za ČSSD) a Bc. Jan Kratochvíl (v letech 2002 a 2006 kandidoval za KSČM).
Z hlediska tvorby koalic, je téměř jisté, že ANO bude chtít udržet tu stávající koalici, ve které by zastával místo starosty RNDr. Ladislav Sýkora. S Veselskou ANO nepůjde s ohledem na ostré vyhranění se vůči němu veselská ČSSD. Nedá se předpokládat ani koalice s někým s dvojice KSČM a Nestraníci. Po uplynulém volebním období není zdaleka jisté, že bude zbytek současné koalice chtít koalici s ANO udržet i další čtyři roky, ale je pravděpodobné, že za určitých podmínek k tomu svolná bude.