čtvrtek, 20. září
Svátek má Oleg
Domů > VLÁDNOUCÍ KOALICE > Přátelé a příbuzní v naší koalici 5.díl – 1.část.
Střídání stráží
Střídání stráží

Přátelé a příbuzní v naší koalici 5.díl – 1.část.

 

 

Výměna stráží ?

Za nedlouho budou volby a občané Veselí budou znovu rozdávat karty. Na volby se chystají i členové naší radniční koalice. Jak už víme, její páteř tvoří nerozdělitelné souručenství dvou politických strana a jednoho volebního uskupení – KDU – ČSL, TOP 09 a Sportu pro město. O vývoji v nich jsme už poměrně podrobně informovali, včetně toho, že doposud bylo téměř nemožné bez tohoto souručenství vyztuženého pevnými rodinnými vazbami rodin Papáčků, Nestávalů a Radů sestavit nějakou vládní koalici a zvolit starostu. Je však možné, že uplynulé čtyři roky, mohou přinést změnu. Jak víme, náš mocenský triumvirát se rozhodl vyšachovat ze hry vítěznou ČSSD a vzít do své mocenské hry veselského politického nováčka hnutí ANO, jehož kandidátku vydupal ze země zhrzený člen ODS Miloš Silovský, který byl po volbách v roce 2010 donucen rezignovat společně s dalšími lidmi zvolenými za ODS, aby v zastupitelstvu a radě mohla zasednout Darja Bártová. Ten do čela kandidátky postavil neznámého RNDr. Ladislava Sýkoru přistěhovaného z Opavy, který, krom toho že je aktivním šachistou několikrát bez znatelnějšího úspěchu kandidoval do veselského městského zastupitelstva (v roce 2006 za Nestraníky a v roce 2010 za ODS). RNDr. Ladislav Sýkora chytil příležitost za pačesy a s kandidaturou za ANO, jehož hvězda stoupala, souhlasil. Svou roli určitě hrála i skutečnost, že jeho práce pro firmu pracující na likvidaci ekologické zátěže po soběslavské impregnačce pomalu končila a nehrozilo, že by mu firma nabídla další. Jak už jsme ukázali rozborem kandidátek z voleb 2014 v předchozích dílech našeho seriálu, je víc než pravděpodobné, že podoba současné koalice byla dohodnuta už před volbami samotnými. Určitou roli hrála i skutečnost, že tehdejší lídr KDU – ČSL Ing. Jaroslav Hejl je také šachistou a RNDr. Ladislava Sýkoru znal. Do koalice byly dále nabrány dvě zástupkyně Žen pro město (Hadravová, Novotná) a jeden zástupce ODS (Bláha), kterého tam dovedl jeho stranický šéf Martin Kec, spolumajitel firmy Bautechnik a tedy i obchodní partner Ing. Karla Zelenky, bývalého předsedy veselské tělovýchovy, stojícího za Sportem pro město. Starostou se stal pan Sýkora, místostarostou Václav Matějů a zbytek rady obsadili zástupci Sportu pro město (Farkač, Vítek Rada), ANO (Silovský), KDU – ČSL (Hejl), Ženy pro město (Hadravová). Zdálo se, že dohodnutý dobře namazaný stroj bude pracovat dál a vyvoleným bude nadále přinášet snadné zisky z veřejných zakázek města. Pak ale osud zasáhl a vše bylo jinak.
Prvním problémem byl faktor jménem starosta Sýkora. Záhy se ukázalo, že ti, co tvrdili, že ho znají, ho vůbec neznali. Pan Sýkora odmítal být loutkou v rukou cizích a pustil se s vervou do vlastního, poněkud amatérského, řízení radnice. Často tak zbytek koalice, tedy té znalé (Hejl, Matějů, Rada) uváděl do rozpaků.
Druhým faktorem byla aktivní opozice. Tento faktor ovšem opět úzce souvisí s osobou starosty Sýkory. Jeho první samostatná, spontánní a předem nedohodnutá akce byla vyhláška rušící automaty ve městě iniciovaná novopečeným zastupitelem zvoleným za ČSSD Vítězslavem Uzlem. Starosta postavil koalici před hotovou věc a té se tak podařilo k nespokojenosti pánů Sýkory a Uzla pouze odsunout platnost vyhlášky rušící automaty o rok. Koho se tato skutečnost dotkla, hlavně z osobních zájmů, byl pan Uzel. V průběhu prvních měsíců se nechal hloupě nachytat během služby u městské policie se zbraní v ruce pod vlivem velkého množství alkoholu. Protože byl případ záhy medializován, dostal starosta Sýkora strach, zahrál si na zásadového a pana Uzla od městské policie v podstatě vyhodil. Tento jeho čin se časem ukázal jako pro něho zcela neuvážený a nešťastný, pan Uzel potom totiž rezignoval i na post zastupitele. Pan Sýkora se tak hloupě zbavil svého potencionálního spojence z řad opozice, na kterého mohl účinně tlačit, jako velitel městské policie. To asi původně chtěl, protože z administrativních důvodů odvolat z postu velícího strážníka pana Radoslava Virta a tuto funkci začal vykonávat z pozice starosty sám. Nepříjemnější pro něj ovšem bylo, že místo pana Uzla se zastupitelem za ČSSD stal 6. května 2015 Mgr. Jan Mach. Tím se do zastupitelstva dostal pro něj, jak se mohl záhy přesvědčit po panu Hynkovi z Nestraníků, další nebezpečný soupeř, v mnoha ohledech nebezpečnější nežli pan Hynek. Neplatí na něj totiž taktika uplatňovaná na politické protivníky, včetně pana Hynka. Pan Mach totiž neměl ve městě žádnou negativní, ale ani pozitivní minulost. Zástupci našeho mocenského trojbloku (TOP 09, KDU – ČSL a Sportu pro město) se snaží všechny nebezpečné politické soupeře líčit jako mocichtivé, bezohledné a do sebe zahleděné lidi, kterým se v jejich záměrech nedá věřit, protože sledují jen své nízké zájmy. Zástupci triumvirátu pak byli jaksi automaticky bráni jako ti svatí nezjištní lopotící se jen ve prospěch města. V případě pana Hynka tato účelově negativní charakteristika byla okořeněna o označení za zhrzeného exstarostu, který se touží jen mstít. Obtížnost úkolu takto hrůzostrašně popsat i pana Macha si plně uvědomovali zkušenější členové koalice, kteří ho sice považovali za nováčka, ale pro jistotu hlavně z okolí kostela a tehdejšího faráře pana Kročila se začaly šířit zprávy, které líčily politika doposud stojícího ve stínu veleúspěšného Mgr. Jaromíra Nováka jako fanatického levičáka, který určitě Veselí nad Lužnicí pohřbí. Tato negativní kampaň se určitě na jeho výsledku ve volbách v roce 2014 podepsala.
Nenechme se však mýlit, pokud si pana Macha vygooglujete, zjistíte, že zdánlivý zelenáč je zkušený politik dlouhodobě působící ve vedení okresní buňky ČSSD a širším vedení této strany. Přesto, že byl líčen jako člověk, který nemá se státní správou žádné zkušenosti, celou svou profesní kariéru pracuje právě ve státní správě a detailně se v ní vyzná. Nemá problém i s ohledem na kontakty, které v průběhu své politické a profesní dráhy získal, získávat informace. Nepříjemný je rovněž tím, že se nebojí publikovat a přitom někdy jít až na hranu pojmenování problému. To ovšem není na škodu, a jak jsme slyšeli, jeho články nezůstávají bez povšimnutí. Na rozdíl od pana Hynka, se kterým si nezadá v urputnosti, tvrdosti a svého druhu workoholismu, je méně impulzivní, je trpělivější a vypočítavější v tom dobrém smyslu slova, o čemž svědčí jeho neúnavné publikování jak na stránkách Veselska, vstřícná komunikace s novináři a působení na FB.
Vzpomeňme si jen na jeho působení v kauze podivné koupě bývalého kina a jeho přeměny na komunitní centrum prosazované starostou Sýkorou. Kdyby pan Mach nevykonal nic jiného, město mu může být vděčné, že starosta neprosadil svůj nesmyslný záměr komunitního centra a občané nevyhodili ze svých kapes na něj cca 40 milionů. Není divu, že pan Mach získal v průběhu svého působení v zastupitelstvu respekt jak koalice, tak koalice a starosta ho postupem času začal vnímat jako velmi silného a nebezpečného soupeře.
Starosta díky své unáhlenosti nasypal do soukolí koalice dvě pořádná kolečka písku pana Macha a pana Hynka, kterého dokonce hloupě prosadil za člena kontrolního výboru zastupitelstva. Oběma pánům, z nichž každý je v něčem jiný a v něčem stejný, se postupně podařilo nahlodat kredit pana starosty nejen u občanů města, ale i u členů koalice. Pokud by byl pan starosta Sýkora poněkud méně arogantní a sebestředný, po červnovém zastupitelstvu, kde byly opozicí pod taktovkou pana Macha, Frída a Nováka rozmetány veškeré jeho záměry, včetně nesmyslného prodeje stavebních pozemků, kterým mohl naše město připravit o cca 10 milionů ve prospěch kupující firmy Propesko (kupní cena byla směšných 300 Kč/m2), měl by začít mít strach o svůj další osud, protože je značně nejisté, jestli s ním jako se starostou koalice i nadále počítá.
Činnost aktivní opozice, tedy hlavně pánů Macha a Hynka, však měla důsledků více a ovlivnila i současnou podobu kandidátek všech politických subjektů, které ve Veselí kandidují. Podívejme se tedy, jak se změnily kandidátky jednotlivých veselských subjektů od voleb v roce 2014.

Jednotlivé kandidátky rozebereme v následujících dnech.